Daniel & Susee Jenks

Pastor

I was born and raised in Michigan, but spent most of my adult life in the U.S. Army. Most of that time was as a maintenance officer. In 1989 I was released by the Army and after much soul-searching decided God was calling me into the Ordained Ministry. I started seminary in September 1989 and graduated in September 1992.

My first appointment as a pastor was at the First United Methodist Church of Sioux City as an associate. I serve there from July 93 to June 95. From there I went to Evangelical United Methodist Church of George, Iowa.

During seminary I started the process to become a Chaplain in the Army Reserve. I completed that process in November 1995. The Army needed Reserve chaplains on active duty because of the missions in Bosnia. I volunteered and was sent to Germany in January 1996. I spent nine months on active duty.  When I returned home, I didn’t have a church and went on a leave of absence until I started serving the United Church of Canistoda, South Dakota in 1998. It was an interim position while they were calling their next pastor. Once they found their new pastor, I moved to the First Presbyterian Church of Sioux Falls, South Dakota.

In July 1999 I moved back to Iowa and served the Mingo/Farrar UMCs until I was called back to active duty with the Army in January 2003. I served as a chaplain in the Army until I retired in January 2007. I spent 2005 in Iraq.

Upon my retirement, we moved to North Carolina. In July 2007 I started serving Zion UMC Norlina, in North Carolina. In July 2008, I moved to Franklinton UMC in Franklinton, North Carolina. I serve there until June 2011.


 


 

 

Ellen MCfadden

Administrative Assistant